ÚvodPronace, supinace a neutrální došlap

Pronace, supinace a neutrální došlap

Výběr nejlepších běžeckých bot

Proč je důležité rozlišovat typy došlapu?

Jednotlivé typy došlapu (pronace, supinace, neutrální) jsou zásadním vodítkem při výběru ideálních běžeckých bot. Správný výběr obuvi Vám dokáže běh výrazně zpříjemnit (oddálí pocit únavy a případných bolestí) a pomůže k lepším výkonům, ať již při tréninku nebo závodě. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že špatně zvolená běžecká obuv Vám život nejen neusnadní, ale naopak mnohem rychleji přivodí pocit vyčerpání. A právě s únavou a vyčerpáním se zvyšuje i riziko možného zranění. Na Vašem došlapu při výběru běžeckých bot proto záleží!

Na rozdíl od běžné chůze se při běhu noha musí během dopadu vyrovnávat s tlakem, který je 2-3x vyšší než hmotnost těla. Při každé takové zátěži se samozřejmě negativně zúročují všechny vady a nedostatky, které jsou Vašim nohám vlastní – začnete přetěžovat určité klouby, svaly a vazy. Je proto zřejmé, že pokud se ve špatně zvolených botách pustíte do delšího a pravidelnějšího běhání, problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Poslední a ne zcela nepodstatná věc je fakt, že běhání v nevhodně zvolené obuvi pouze urychluje její opotřebení. Laicky řečeno: bota, která neposkytuje oporu na skutečně zatěžovaných místech, se mnohem dříve tzv. „sešmajdá“.

Typy došlapu

PRONACE – nadměrná pronace, NEUTRÁL – neutrální došlap, SUPINACE – nedostatečná pronace

Nejvíce zatěžovaná místa na botách

Nejvíce zatěžovaná místa na botách u PRONACE a SUPINACE

Pronace

Pronace je typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř. Tento pohyb je v malé míře přirozený, ovšem v případě nadměrného vychýlení je nezdravý. Rizika spojená s nadměrnou pronací je třeba kompenzovat vhodnými botami, které mají stabilizační prvky na vnitřní straně podrážky.

K pronaci jsou náchylnější běžci s plochými chodidly a nohama „do X“. Nejvíce zatěžovaná místa na botách u pronace jsou na vnitřní straně podrážky.

Supinace

Běžci došlapem zvaným supinace vychylují chodidlo směrem ven. Při tomto typu došlapu je vhodné vyrovnávat nezdravou rotaci chodidla botami, které jsou vybaveny vyztužením na vnější straně podrážky.

Supinace se vyskytuje častěji mezi běžci, kteří mají na chodidlech vysokou klenbu a nohy zaoblené „do O“. Mnozí běžci, kteří trpí supinací, vytáčejí špičky nohou příliš dovnitř, tedy směrem k sobě. Nejvíce zatěžovaná místa na botách u supinace jsou na vnější straně podrážky.

Neutrální došlap

Ideální pro běh je neutrální došlap. V takovém případě se při došlapu chodidlo „převalí“ od paty ke špičce přibližně přes střed podrážky. Botu není potřeba opatřovat žádnými stabilizačními prvky, protože noha běžce není přetěžována vychýlením ani na jednu nebo druhou stranu.

Běžecká diagnostika

Pouze díky diagnostice na běžeckém pásu jsme schopni s jistotou určit typ Vašeho došlapu (pronaci, supinaci, neutrál). Nejvíce zatěžovaná místa na botách ani tvar nohou nejsou bohužel vodítky, podle kterých by bylo možné typ došlapu bezpečně odhadnout.

Diagnostika na běžeckém pásu Diagnostika na běžeckém pásu
Vyhodnocení běžecké diagnostiky Vyhodnocení běžecké diagnostiky
Výběr nejlepších běžeckých bot Výběr nejlepších běžeckých bot