ÚvodBěžecká diagnostika na pásu

Běžecká diagnostika na pásu

Běžecká diagnostika na pásu

K čemu slouží?

Účelem diagnostiky na běžeckém pásu je zjistit typ Vašeho došlapu, tzv. pronaci, supinaci nebo neutrální došlap. Správně určený došlap nám totiž prozradí, jaký typ boty je vhodný právě pro Vás. I nepatrně narušený nebo odchylný způsob došlapu může vést při dlouhodobé běžecké zátěži k poranění, které lze právě vhodným výběrem obuvi předcházet.

Běžecký pás používaný při video diagnostice je pás se speciálními lamelami (tzv. lamelový běžecký pás nebo „běžecký chodník“), které se při dopadu a odrazu neprohýbají. Ideálně tak simulují tvrdý povrch a lze přesně sledovat přirozený proces dopadu a odrazu chodidla.

Jak probíhá?

Diagnostika probíhá s pomocí běžeckého pásu, na kterém se nejprve rozejdete a posléze lehce rozběhnete. Není důležité běžet na maximum, ale být při pohybu uvolněný natolik, aby způsob Vašeho běhu co nejvíce odpovídal skutečnosti. Běžecký pás je za Vámi snímán kamerou, která zaznamenává Váš pohyb. Ten je posléze jako zpomalený a rozfázovaný vyhodnocen ve speciálním programu. Náš odborný konzultant Vám na něm názorně vysvětlí, jak se chová Vaše noha při odrazu a došlapu a jaký typ běžeckých bot (popřípadě vložek) by pro Vás byl nejvhodnější.

Diagnostika na běžeckém pásu Vyhodnocení běžecké diagnostiky
Vyhodnocení běžecké diagnostiky Vyhodnocení běžecké diagnostiky

Jak se připravit?

Běžecká diagnostika není fyzicky ani časově náročná. Na běžeckém pásu strávíte pouze pár minut. Poté s Vámi náš konzultant podrobně rozebere analýzu Vašeho běhu a představí Vám sortiment běžeckých bot, které odpovídají Vašim potřebám.

Na vyšetření Vám doporučujeme vzít si s sebou vhodné sportovní oblečení. Lze jej sice provést i s vyhrnutými nohavicemi, což ovšem není příliš pohodlné a upnuté kalhoty navíc nepřispějí volnosti a přirozenosti Vašeho běhu.

Ukázka programu na běžeckou diagnostiku

Běžecká diagnostika na pásu

Video z diagnostiky došlapu